روز جهانی مهارت جوانان، بهانه‌ای برای توجه به کانون نیروی کار جوان

روز جهانی مهارت جوانان، روزی برای افزایش آگاهی مردم و جوانان در مورد اهمیت سرمایه‌گذاری در توسعه کسب مهارت توسط جوانان است. این مناسبت توسط مجمع عمومی سازمان ملل برای 15 جولای (25 تیر) تعیین گردید. در این روز بر حمایت از برنامه‌ریزی و ابتکارات مختلف جهت مجهز کردن جوانان به ابزارها و منابع لازم جهت پیشرفت توانایی‌های آن‌ها برای ساختن یک زندگی مبتنی بر آگاهی و گزینه‌های کاری مناسب تأکید می‌شود.

بیکاری جوانان

یکی از دلایل بیکاری مردم و ازجمله بیکاری جوانان، بیکاری ساختاری و نیز عدم تناسب بین مهارت واقعی افراد بامهارت مورد نیز کارفرمایان است. بیکاری ساختاری، همه مناطق جهان را در برگرفته و نه‌تنها اقتصادها را تحت تأثیر قرار می‌دهد بلکه ایجاد جوامع مبتنی بر برابری و همه‌شمولی را تا سال 2030 و بر اساس دستور کار توسعه پایدار متوقف می‌سازد. جوان‌ها تقریباً سه برابر بیشتر از افراد بالغ بیکار هستند. آن‌ها اغلب در معرض کارهای باکیفیت پایین و نابرابری بیشتر در بازار کار و انتقال بلندمدت‌تر و غیر ایمن‌تر فرایند مدرسه به بازار کار قرار دارند. بیکاری زنان بیشتر و دستمزد آن‌ها پایین‌تر است و اغلب به‌صورت پاره‌وقت یا با قرارداد موقت کار می‌کنند.

گزارش‌های برنامه توسعه سازمان ملل نشان می‌دهد که در اقتصادهای درحال‌توسعه حدود دو-سوم جوانان فاقد شغل هستند، تحصیل می‌کنند و یا در مشاغل نامطمئن و غیررسمی مشغول می‌باشند.

در آینده هیچ‌گاه پتانسیل‌های پیشرفت اقتصادی و اجتماعی که تاکنون بوده، وجود نخواهد داشت. اینکه چگونه نیازها و آرزوهای جوانان کشورهای مختلف برآورده شود بستگی به آینده دارد. افراد ماهر و مجهز به آموزش‌های مناسب کسب‌وکار به‌عنوان عاملی در نظر گرفته می‌شود که در بحران جهانی نیروی کار جوانان نقش اساسی دارد. بااین‌همه ساختارهای اداری ضعیف به‌عنوان عامل کلیدی در عقب نگه‌داشتن افزایش فرصت‌های شغلی جوانان و توسعه پایدار در کشورها و اقتصادهای مختلف عمل می‌کنند.

سیستم‌های موجود قادر به تصحیح نیازهای آموزشی جوانان نیستند و بررسی نتیجه این فرایندهای آموزشی و مهارت نشان می‌دهد که تعداد زیادی از جوانان ازنظر سواد و محاسبات ضعیف می‌باشند. بنابراین در دستور کار 2030 سازمان ملل مهارت و شغل برای جوان‌ها برای رسیدن به توسعه پایدار بااهمیت تلقی شده است. در نوامبر سال 2014 «مجمع عمومی سازمان ملل طی مصوبه 69/145، روز 15 جولای را به‌عنوان روز جهانی مهارت جوانان (World Youth Skills Day) اعلام کرد.

لایو اینستاگرام

به همین مناسبت پویش پیشتازی روز چهارشنبه 25 تیر ماه 1399 میزبان دکتر حمیدرضا امیدیان بوده و طی یک گفتگو لایو اینستاگرامی پیرامون موضوع

مهارت‌های کلیدی برای موفقیت در استخدام

نموده است. جهت مشاهده این گفتگو به صفحه اینستاگرام پویش پیشتازی مراجعه نمایید.

۱ دیدگاه در “روز جهانی مهارت جوانان، بهانه‌ای برای توجه به کانون نیروی کار جوان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 5 =